Drewniany rower z Chojnic

Polacy nie gęsi i swoje pomysły mają. Bartosz Lesman z Chojnic opracował rower z drewna, który w niedługim czasie pójdzie być może w ślady renomowanej marki Renovo, choć przeznaczenie rodzimej konstrukcji ma być jednak nieco inne. Już teraz rower prezentuje się wyśmienicie i zapewne trafi niedługo do produkcji.

Drewniany rower z Chojnic Bartosz Lesman
Niedawno pisaliśmy o Holendrze, który z produkcji mebli przerzucił się na budowę rowerów, a dziś jego manufaktura wytwarza kilka modeli pod marką Vanhulsteijn i sprzedaje je nie tylko na rodzimym rynku, ale także w Niemczech i we Francji. Bartosz Lesman idzie podobną drogą. Od wielu lat prowadzi w Chojnicach Pracownię Stolarstwa i Designu Lesman produkującą krzesła i stoły. Zdobyte doświadczenie i rowerowa pasja pchnęły go do przygotowania prototypu drewnianego roweru.

Na pomysł wpadłem, gdy zacząłem przerabiać swój rower na ostre koło, lecz moja rama nie była zbyt dobra do takich przeróbek – mówi Bartosz Lesman.
Pomyślał więc o tym, na czym zna się najlepiej – o drewnie. Wiedział jak nadać mu odpowiedni kształt i jak precyzyjnie je obrabiać. Przestudiował dokładnie inne konstrukcje, których w ostatnich latach pojawiło się wiele. Nie chciał niczego kopiować, ale jedynie uniknąć pomyłek jakie popełniali inni. Chciał też nadać swojej konstrukcji jakiś wyróżnik.

Drewniany rower z Chojnic Bartosz Lesman 3– Pierwszy rower nie wyszedł, rama była zwichrowana – przypomina początki pracy Bartosz Lesman. – Poszedł do pieca. Drugi egzemplarz mamy okazję oglądać na zdjęciach. Rama została wycięta ze sklejki na maszynach CNC. Jedyny metal w ramie to tuleja do zamontowanie suportu wykonana z brązu. Metalowe są też oczywiście inne elementy, jak choćby widelec.
Sama rama waży 2,5 kg, a całość zamyka się na razie w 12 kg. Są jednak duże możliwości zbicia wagi, a przy okazji autor pracuje nad udoskonaleniem prototypu. Bowiem rower, choć spisuje się znakomicie, ma na razie małą wadę – wygina się nieco podczas jazdy. – Mam już pomysł jak to poprawić – zapewnia projektant.
Warto też zwrócić uwagę na designerskie wstawki w postaci czaszki i dłoni kościotrupa jakie umieścił na ramie. Nie tylko są starannie wyrzeźbione, ale pasują też do kolorystyki ramy i nadają mroczny charakter całej konstrukcji.

 

Prace nad kolejną wersją trwają i być może niedługo rowery z Chojnic trafi do normalnej produkcji. Nie wiadomo tylko jeszcze pod jaką marką. Na razie prototyp sygnowany jest jako Lesman, od nazwiska autora. Projektant wciąż jednak nie jest pewny jaką ostatecznie markę nadać swoim rowerom. Gdyby ktoś miał pomysł, to piszcie do nas lub zgłaszajcie za pośrednictwem naszego fanpage na Facebooku.

Update: Znacznie poprawioną wersję, która powinna trafić do produkcji, możecie zobaczyć w tekście Chojnicki rower z drewna – odsłona druga.

Drewniany rower z Chojnic Bartosz Lesman 7Drewniany rower z Chojnic Bartosz Lesman 8Drewniany rower z Chojnic Bartosz Lesman 6Drewniany rower z Chojnic Bartosz Lesman 2Drewniany rower z Chojnic Bartosz Lesman BikeTrendy.pl

 


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy