Droga tętniąca energią

Władze Warszawy dojrzały do tego, by w zimie zacząć odśnieżać ścieżki rowerowe. Tak dokładnie, to będzie to kilka kilometrów ścieżek. Żeby nam się w głowach nie poprzewracało. Tymczasem w Holandii, gdzie odśnieżanie ścieżek rowerowych stało się normą już w ubiegłym wieku, a wiele ścieżek posiada po prostu system podgrzewania, trwa właśnie budowa eksperymentalnej drogi rowerowej z… paneli słonecznych.
Droga z paneli słonecznych SolaRoad
W holenderskim Krommenie zbliżają się do końca prace nad budową eksperymentalnego odcinka drogi rowerowej wykonanej z paneli słonecznych według koncepcji SolaRoad. Na początek odcinek nie będzie imponująco długi, zaledwie 70 metrów, ale to dopiero początek. Droga będzie nie tylko bardzo wytrzymała, ale też dużo bezpieczniejsza dla rowerzystów, bo panele wykonano z antypoślizgowego szkła. Najważniejsze jednak jest to, że już ten krótki 70-cio metrowy odcinek będzie w stanie zapewnić energię zaspokajającą w całości potrzeby trzech domów.  Twórcy SolaRoad przyznają, że efektywność jest mniejsza niż w przypadku paneli instalowanych na dachach, o około 30 proc. ale za to wykorzystuje się powierzchnię, która dotychczas służyła jedynie jako jezdnia, a teraz będzie także produkowała prąd.
Droga z paneli słonecznych SolaRoad Nie ma też obaw, że wykonaną z paneli drogę da się łatwo zniszczyć. Ich konstrukcja zapewnia ogromną wytrzymałość, ma sobie poradzić nawet z naciskiem samochodu ciężarowego, jednak w razie uszkodzenia, nie rozbija się tworząc ostre odłamki mogące wyrządzić komuś krzywdę, ale kruszy się w proch. Oczywiście jest także odporna na mróz i lód.
Koncepcja SolaRoad jest tworzona przez konsorcjum trzech firm. Wszystko zaczęło się w 2009 r. od imprezy innovation-estafette, gdzie prezentowane są nowe technologie i wizje przyszłości, a odbywającej się pod hasłem: „Dream it and join it”. Z tego zaproszenia skorzystały władze prowincji Holandii Północnej i firm TNO, Ooms Civiel oraz Imtech. Efektem ich wspólnych prac jest właśnie SolaRoad.
Oficjalne otwarcie eksperymentalnego odcinka SolaRoad odbędzie się 12 listopada. Droga z paneli słonecznych SolaRoad


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy