Elementy odblaskowe obowiązkowe

Już za tydzień, bez względu na to, czy jesteś pieszym czy rowerzystą, dzieckiem czy dorosłym, każdy poruszający się poza obszarem zabudowanym będzie musiał posiadać jakiś element odblaskowy. 31 sierpnia wchodzi bowiem w życie nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Brak elementu odblaskowego może grozić grzywną nawet do 3 tys. zł!

Elementy odblaskowe
Według nowych przepisów, każdy poruszający się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu będzie musiał mieć przynajmniej jeden element odblaskowy, który będzie widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Do tej pory taki przepis obowiązywał tylko dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia. Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” nakłada obowiązek posiadania odblasków na wszystkich pieszych i rowerzystów niezależnie od ich wieku.

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Osoby, które idą wieczorem nieoświetlonym poboczem bez elementów odblaskowych trudno jest dojrzeć, zwłaszcza gdy z przeciwnej strony nadjeżdża inny pojazd. Często taka osoba staje się widoczna dla kierowcy dopiero z odległości 30, a nawet 10 metrów. Jest to zbyt mała odległość by kierujący miał czas na reakcję, czego konsekwencją są różnego rodzaju zdarzenia drogowe, niejednokrotnie kończące się śmiercią pieszego bądź rowerzysty.

Wprowadzeniu nowego przepisu towarzyszyło przed rokiem sporo kontrowersji. Ustawa została jednak uchwalona, a bez względu na to czy zmiany nam się podobają czy też nie, pamiętać należy, że każdy element, który pozwala podnieść nasze bezpieczeństwo jest ważny.
Pewien absurd w ustawie jednak pozostał. Nie ustalono w niej bowiem wysokości mandatu za brak elementów odblaskowych, co oznacza, że zgodnie z art. 79 kodeksu wykroczeń, uczestnik ruchu łamiący inne przepisy kodeksu drogowego lub wydane na jego podstawie, może zostać ukarany grzywną w wysokości do 3 tys. złotych. Należy się więc modlić o rozsądek policjanta, a najlepiej wykazać się samemu rozsądkiem i elementy odblaskowe posiadać.
Smycze odblaskoweWielu obawiało się początkowo, że ustawa będzie zmuszała wszystkich do chodzenia w żółtych kamizelkach odblaskowych. One, choć zazwyczaj mało gustowne, najbardziej rzucałyby się w oczy kierowcom, już dziś są zresztą często spotykane u rowerzystów. Ustawa jednak daje możliwość wyboru odblasków. Elementy odblaskowe mogą mieć postać breloków doczepianych do ubrań, opasek oraz smyczy. Takie przedmioty, poza wypełnieniem warunków ustawy, są przy okazji praktyczne, często gustowne i kosztują ledwie parę złotych. Opaskami odblaskowymi możemy zabezpieczyć nogawki spodni, by nam przez przypadek nie wkręciły się między łańcuch a zębatkę. Smycze zaś pozwalają zapanować nad kluczami. Takie właśnie elementy są dostępne np. w BikeButik, gdzie przez najbliższy tydzień będą dołączane gratisowo do każdego zakupu.
Te małe i lekkie przedmioty mogą uratować niejedno ludzkie życie. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszym i bliskich to powinniśmy się w takie elementy zaopatrzyć.
Faktów nie da się oszukać. W 2013 roku rowerzyści uczestniczyli w aż 4723 wypadkach drogowych, w których zginęło 317 osób, a 4573 osoby zostały ranne.
Postarajmy się nie znaleźć w tych statystykach.
kamizelki odblaskowe fot. KWP w Poznaniu
Foto. KWP w Poznaniu


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy