FrameBlock na złodzieja

Wszyscy wiedzą, że przebiegłość złodziei nie ma granic. Na szczęście konstruktorzy zabezpieczeń antykradzieżowych również mają sporo wyobraźni. Bardzo ciekawy pomysł przedstawili ostatnio Włosi z MilanoBike. Uznali, że nie ma sensu wozić u-locków i łańcuchów, najlepiej będzie przypiąć rower… ramą  i stworzyli FrameBlock.FrameBlock Shark zabezpieczenie roweru


Kto z rowerzystów nie padł ofiarą złodzieja, ten jest szczęściarzem. Rocznie łupem złodziei rowerów padają setki tysięcy rowerów. Nie mamy dokładnych danych z Polski, ale jest to liczba nie mniejsza niż 20 tys. (część kradzieży nigdy nie jest zgłaszana na policję). Tyle co najmniej rowerów rokrocznie ginie bezpowrotnie w naszym kraju. Bezpowrotnie, bo wykrywalność takich kradzieży wciąż jest znikoma. Jeszcze gorszy bilans mają rowerzyści na zachodzie. W Wielkiej Brytanii kradzionych jest co roku ok. 500 tys. rowerów, a we Włoszech 320 tys.  Nie pomagają najbardziej wymyślne u-locki i najgrubsze nawet łańcuchy, złodzieje, jeśli nie są w stanie ich przeciąć, to sforsują zamek.

zabezpieczenie roweru FrameBlockWłosi z MilanoBike mieli tego dosyć i zaczęli pracować nad zabezpieczeniem, które będzie stanowił sam rower. W efekcie opracowali opatentowane przez nich rozwiązanie nazwane FrameBlock. FrameBlock jest zabezpieczeniem zintegrowanym z ramą właściwą roweru. Zbudowany jest z dwóch stalowych lin pokrytych materiałem plastycznym, które biegną wzdłuż ramy roweru. Można oczywiście stwierdzić, że przecież takie liny złodziej również w końcu przetnie, i to jest prawda, ale jednej rzeczy już z tym rowerem złodziej nie zrobi, nie będzie mógł go sprzedać. Zniszczenie FrameBlocka oznacza bowiem zniszczenie roweru, a uszkodzony FrameBlock w takim rowerze jest jak tabliczka informacyjna „Jestem kradziony”. FrameBlocka nie da się naprawić, trzeba go wymienić na nowy.

Dodatkowo, każdy rower z FrameBlock jest znakowany specjalnym kodem na ramie. Wystarczy zeskanować ów kod, by poprzez odpowiednią aplikację uzyskać informację o rowerze, jego właścicielu itp.
Włosi z MilanoBike obiecują, ze w przypadku odzyskania skradzionego roweru, po przedstawieniu odpowiednich danych z policji i uzyskanych z danych zawartych pod kodem, którym oznakowany jest rower, wymienią bezpłatnie FrameBlock na nowy. Niestety ich oferta dotyczy na razie tylko Włoch, choć zapewniają, że prowadzone są już rozmowy z partnerami w innych krajach.
FrameBlock jest na razie dostępny z dwoma rowerami firmy MilanoBike – Original (z kremową ramą, na kołach 26 cali) i Shark (w kolorze aluminium, na kołach 28 cali i z czerwonym pokryciem). Ich cena ma nie przekroczyć 600 dolarów (obecnie są dostępne w cenie od 457 dolarów w serwisie Kickstarter).
zabezpieczenie roweru FrameBlock


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy