Jaki jest polski rowerzysta? Zaskakujące dane raportu „Rowerowa Polska”

60,4 km tygodniowo pokonuje w sezonie wiosenno-letnim rowerzysta w Polsce. Zaskakujące, że najmniej na rowerze jeżdżą uczniowie i studenci – tak wynika z największego w Polsce badania opinii rowerzystów, w którym wypowiedziało się aż 25 tys. Wyniki opublikowano w raporcie „Rowerowa Polska”. Dzięki temu wiemy, że np. najbardziej zadowoleni z warunków do jazdy w mieście są Gdańszczanie, a wyjątkowo niebezpiecznie jest na drogach w Łodzi.
Niedziela w Warszawie - BikeTrendy.pl


Z raportu „Rowerowa Polska”, przygotowanego przez Fundację Allegro All For Planet, wynika, że 78 proc. polskich rowerzystów korzysta z roweru codziennie lub kilka razy w tygodniu. Średni dystans, który pokonują tygodniowo na rowerze w okresie wiosenno-letnim to 60,4 km. Jak się przy tym okazuje, mężczyźni przejeżdżają średnio o 18 km tygodniowo więcej niż kobiety, a mieszkańcy dużych miast pokonują o 10 km więcej niż ci z małych miejscowości i wsi.

Jeśli nie rower to - Raport Rowerowa Polska 2016Choć zdecydowana większość badanych rowerzystów (93 proc.) korzysta z dwóch kółek w celach rekreacyjnych, ponad połowa wykorzystuje rower w codziennych obowiązkach – jeździ nim do pracy, na uczelnię czy po zakupy.

Cieszymy się ze zmian, brakuje nam stojaków

Polacy jeżdżą rowerem coraz częściej i chętniej również dlatego, że poprawia się stan infrastruktury rowerowej w kraju. Zmiany, jakie dokonały się w tym zakresie w ciągu ostatnich pięciu lat pozytywnie ocenia 84 proc. polskich rowerzystów. Najlepszą ocenę wystawiają sygnalizacji świetlnej i oznakowaniom, długości tras i ścieżek rowerowych.Poziom ogólnego zadowolenia z warunków jazdy rowerem - Raport Rowerowa Polska 2016Zdaniem badanych rowerzystów w Polsce wciąż brakuje jednak parkingów i stojaków dla rowerów. Zadowolonych z miejsc, gdzie można zostawić rower jest tylko 29 proc. ankietowanych.

Polscy rowerzyści są coraz bardziej świadomi tego, jak istotne w ich bezpieczeństwie na drodze jest odpowiednie wyposażenie roweru. I tak blisko 90 proc. badanych rowerzystów posiada oświetlenie. Z zabezpieczeń do rowerów korzysta średnio 75 proc. badanych, a 70 proc.  posiada w swoim rowerze dzwonek. Częściej te podstawowe elementy wyposażenia roweru posiadają rowerzyści z dużych miast, a także osoby powyżej 40. roku życia. Posiadanie kasku deklaruje 41 proc. rowerzystów.

Najbardziej-rowerowe-miasta-raport-rowerowa-polska-2016Najwięcej kilometrów kręcą w Szczecinie

Najczęściej na rower wsiadają mieszkańcy Opola, ale najwięcej kilometrów tygodniowo pokonują mieszkańcy Szczecina. Średnio przejeżdżają oni aż 70 km w tygodniu.

Najbardziej zadowolonymi z warunków jazdy w swoim mieście rowerzystami są Gdańszczanie, a najmniej – mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Najwięcej niebezpiecznych sytuacji na drodze odnotowują rowerzyści z Łodzi – w ciągu roku jest to aż pięć zdarzeń spowodowanych przez rowerzystów i sześć, których sprawcami są kierowcy samochodów. Najrzadziej świadkami wypadków są cykliści z Olsztyna.

Warto przy tym zauważyć, że ponad 2/3 rowerzystów to także kierowcy samochodów.

W Radomiu i Białymstoku nie boją się złodzieja

Kradzieży roweru najbardziej obawiają się Wrocławianie. Najspokojniejsi o swoje jednoślady są rowerzyści z Radomia i Białegostoku.

Zdarza się tak, że policjanci odzyskują skradzione rowery, mniej więcej jedna trzecia rowerów zostaje odzyskanych spośród tych, które ludzie zgłaszają, iż padły łupem złodziei. Niestety zdarza się tak, że my nie wiemy do kogo ten rower wcześniej należał, a mamy podejrzenia, że może on pochodzić z przestępstwa. Dlatego zwracamy się z dużą prośbą do rowerzystów o to, żeby umawiali się jednostkach policji na znakowanie rowerów – apeluje mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Czym jeździmy, co kupujemy?

Analizując popularność poszczególnych typów rowerów można zauważyć względną stabilność preferencji cyklistów. Zdecydowanie najwięcej sprzedawanych rowerów to rowery miejskie i górskie (MTB).

Niedziela w mieście - BikeTrendy.pl Ponad 37 proc. rowerów sprzedawanych na portalu Allegro to rowery zaklasyfikowane do kategorii rower miejski, a średnio co czwarty kupowany rower to rower górski. Niezmienną popularnością cieszą się także rowery dziecięce i typu junior, które stanowią średnio 16 proc. rocznego wolumenu sprzedaży. Z uwagi na swoje przeznaczenie, jak i specyfikę celebrowania w Polsce pierwszej komunii świętej, udział sprzedaży tego typu rowerów nieznacznie wzrasta w okresie kwiecień-maj (do poziomu około 20 punktów procentowych).

Analizując szczegółowo dynamikę wzrostu sprzedaży rowerów w okresie styczeń 2014 – sierpień 2016 zwraca uwagę fakt zmienności w zakresie przyrostu sprzedaży poszczególnych typów rowerów. Największy wzrost sprzedaży w pierwszych 8 miesiącach 2016 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015 odnotowano w kategorii rowerów miejskich1 (+18 proc.) i crossowych (+8 proc.), największy spadek – w kategorii rowerów szosowych (-14 proc.), elektrycznych (-13 proc.) oraz dziecięcych i junior (-9 proc.).

Ulubioną marką jest…

W ramach badania internetowego poproszono rowerzystów o wskazanie ulubionych marek rowerów. Ankietowani najczęściej wybierali marki Kroos i Romet. Na tych dwóch producentów wskazało odpowiednio 34 proc. i 31 proc.  ankietowanych. Na dalszych miejscach znalazły się rowery Cube (19 proc. wskazań), Giant (12 proc.) i Batavus (8 proc.).

Ankietowani relatywnie często wskazywali także inne marki rowerów nie wymienione w pytaniu. Wśród najczęściej wskazywanych spontanicznie marek rowerów znalazły się Merida, Unibike, Kelly’ Bicykles, Trek, Scott i Specialized.
Marki, które lubimy - Raport Rowerowa Polska 2016

Fot. BikeTrendy.pl, infografiki –  raport „Rowerowa Polska”


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy