Poznaniacy oznaczają, czyli mniej kradzieży

Chcesz ustrzec się przed kradzieżą roweru, oznacz go. Poznańska policja wstępnie podsumowała trwający od wiosny program prewencyjny „Poznański rower – bezpieczny rower”.  W jego ramach policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oznaczyli ponad 4500 rowerów. Warto dodać, że spośród nich jedynie 12 zostało skradzionych.
Oznaczanie rowerów w Poznaniu
Program prewencyjny „Poznański rower – bezpieczny rower” ma na celu ograniczenie liczby kradzieży rowerów na terenie Poznania i powiatu poznańskiego. Policjantom chodzi głównie o to, ażeby oznaczyć jak największą liczbę jednośladów. Co ważne, każdy oznaczony rower otrzymuje numer identyfikacyjny oraz nalepkę potwierdzającą umieszczenie roweru w Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów. Ponadto każdy oznaczony jednoślad jest fotografowany, a jego zdjęcie trafia do policyjnej bazy. Funkcjonariusze umieszczają również na swojej stronie internetowej okoliczności i fotografie rowerów, które zostały utracone.

Od 22 marca, czyli od rozpoczęcia realizacji programu prewencyjnego „Poznański rower – bezpieczny rower”,  oznaczono ponad 4500 rowerów. W tym samym czasie na terenie powiatu poznańskiego skradziono 361 jednośladów, wśród nich było jednak jedynie 12 oznaczonych przez policjantów. Oznacza to, że rowery osób, które zdecydowały się przystąpić do programu prewencyjnego są zdecydowanie rzadziej wybierane przez przestępców. Dlatego też policjanci nieustannie przeprowadzają akcje oznaczania rowerów, zarówno w plenerze jak i w komisariatach. Szczegółowy harmonogram akcji znajduje się na stronie internetowej www.poznan.policja.gov.pl.

Trzeba jednak pamiętać, że przystąpienie do programu wiąże się z kilkoma warunkami. Każdy rower musi spełniać wymogi bezpieczeństwa i być właściwie wyposażony, a zatem powinien posiadać:
– jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – dopuszcza się, aby światła roweru były zdemontowane, jeżeli kierujący nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy,
– co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, kształtu innego niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło barwy czerwonej, które może być migające,
– co najmniej jeden działający skutecznie hamulec,
– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Fot. z materiałów KWP Poznań


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy