Raht Racer – naprawdę szybki rower

Marzy ci się rower chroniący przed deszczem, z klimatyzacją, gdy przyjdzie jechać w skwarze, z poduszkami powietrznymi, by chronić przy upadku, a przy tym szybki jak błyskawica, zdolny rozwinąć prędkość powiedzmy 160 km/h? Taki jest Raht Racer, który już wkrótce ma pojawić się w sprzedaży.  Raht Racer najszybszy rower na świecie z klimatyzacją


Tak niezwykłego pojazdu napędzanego mięśniami nie opisywaliśmy od czasu prezentacji rowerów
Hannesa Langedera, które były wiernymi kopiami Porsche GT3 RS i Ferrari FXX. O ile pojazdy Austriaka były jednak ciekawostkami, to projekt amerykańskiego zespołu z Minneapolis pod kierownictwem Richa Kronfelda ma szansę wejść do produkcji seryjnej. Byłaby to naprawdę ciekawa alternatywa dla spalinowych dostawców miejskiego smogu.
Raht Racer najszybszy rower na świecie Wyjątkowość tego pojazdu – bo już chyba nie roweru, choć chcąc nim efektywnie jeździć trzeba mocno pedałować – leży w napędzie. Raht Racer wykorzystuje energię kinetyczną. Napędzany jest silnikiem elektrycznym, ale energię czerpie nie tylko z gniazdka, ale także korzysta z energii słonecznej, odzyskuje energię z hamowania i przede wszystkim korzysta z siły mięśni nóg. Specjalnie stworzona technologia wzmacnia siłę pedałowania, co sprawia, że pojazd osiąga niesamowite parametry. Nowatorski napęd pozwala osiągnąć prędkość maksymalną dochodzącą do 160 km/h.
Raht Racer innowacyjny napędRaht Racer, z przypominającym nieco bolid Formuły 1 kadłubem zbudowanym z kevlaru i grafitu, waży ok. 300 kg. Dzięki innowacyjnemu napędowi taką masę możemy bez konieczności doładowania energii w sieci dowolnie przemieszczać po mieście przy prędkości ok. 45 km/h, Jeśli będziemy chcieli wycisnąć maksimum, czyli prędkość ok. 160 km/h, zasięg spadnie do ok. 150 km.
Ten „rower” posiada też wszystkie zalety samochodu, chroni przed deszczem, posiada niewielki bagażnik, a nawet klimatyzację. Z uwagi na osiągi wyposażono go także w pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne.

Rich Kronfeld nigdy wcześniej nie zajmował się projektowaniem pojazdów, w ogóle nie ma nic wspólnego z przemysłem motoryzacyjnym, nie jest nawet inżynierem, jest aktorem, scenarzystą i  producentem programu dla dzieci „Choo Choo Bob” nadawanego m.in. w Nickelodeon i Disney Chanel. Pomysł na zbudowanie takiego pojazdu wziął się oczywiście z pasji rowerowej. Rich Kronfeld przed laty dojeżdżał rowerem do studia telewizyjnego, co zajmowało mu blisko 1,5 godziny. Nie czas dojazdu był jednak najbardziej dokuczliwy, a to, że bardzo był uzależniony od pogody. Właśnie chęć zapewnienia sobie niezależności od tego czy wieje wiatr lub leje deszcz sprawiła, że postanowił zbudować Raht Racer. Założony przez niego start-up przymierza się powoli do produkcji seryjnej, a pojazdy mają pojawić się w sprzedaży w przyszłym roku. Z oczywistych względów nie jest znana jeszcze jego ostateczna cena, choć wstępne szacunki mówią o 35 000 dolarów. Brzmi przerażająco. Twórcy pracują już także nad prototypem dwumiejscowym, którego cena byłaby jeszcze wyższa. A mogło być tak pięknie…


Raht Racer kabina z kelvlaru i grafitu Raht Racer najszybszy rower na świecie


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy