Rowery rządzą. Wśród starszych

Człowiek podobno mądrzeje z wiekiem. Nie może więc dziwić, że najwięcej rowerzystów w Polsce jest w grupie wiekowej 45-64 lat – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Dodać jeszcze należy, że najwięcej cyklistów to kobiety. Zdecydowana większość z nas posiada własny rower.
Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl


Wśród dyscyplin sportowych uprawianych amatorsko przez Polaków kolarstwo plasuje się na drugim miejscu. Na rowerze jeździ rekreacyjnie 15 proc. Polaków. Jazda na rowerze przegrywa jedynie z bieganiem (20 proc.) i ze sporym zapasem wyprzedza  piłkę nożną (11 proc.) oraz pływanie (10 proc.).

Zdecydowana większość Polaków korzysta z rowerów w okresie wiosna-lata, gdy pogoda się psuje na rower wsiadają dużo rzadziej. Przez cały rok jeździ co szósty Polak.

ARC Rynek i Opinia


Co piąty rowerzysta jeździ codziennie, ale już blisko połowa (dokładnie 40 proc.) kilka razy w tygodniu. Spora grupa – co czwarty Polak –  na rower wsiada kilka razy w miesiącu, głównie w weekendy.

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że Polacy w zdecydowanej większości posiadają własny rower. Z sieci rowerów miejskich korzysta 19 proc. rowerzystów. Jak przyznają, robią to głównie dla wygody i uniknięcia korków.

Rowery miejskie na dobre zagościły w polskich miastach i są bardzo chętnie wykorzystywane, zwłaszcza przez osoby młode, ceniące sobie wygodę oraz możliwość uniknięcia korków. Jak wynika z naszego badania rowery miejskie są też przydatne turystycznie. 16 proc. osób korzystających z rowerów miejskich przyznaje, że ten rodzaj przemieszczania się wybiera podczas pobytu w innym mieście – mówi Natalia Jońca z ARC Rynek i Opinia.

W najmłodszej badanej grupie wiekowej, 15-24 lata, zdecydowanie chętniej uprawiane są: bieganie, siatkówka i  piłka nożna (w równy stopniu – po 30 proc.).
ARC Rynek i OpiniaW kolejnej grupie wiekowej, 25-44 lata, rower awansuje już na drugie miejsce (25 proc.), zaraz po bieganiu (38 proc.).
ARC Rynek i Opinia
Wśród osób najstarszych, 45-64 lata, nie ma już sobie równych, aż 35 proc. Polaków najchętniej korzysta z jednośladów, zdecydowanie częściej niż biega (25 proc.).
ARC Rynek i Opinia
Chętniej od mężczyzn z rowerów korzystają kobiety – 19 proc. vs 30 proc.  Mężczyźni częściej grają w piłkę nożną (33 proc. ).

Infografiki: ARC Rynek i Opinia

Poniżej rowerzyści sfotografowani podczas jednego z weekendów w Warszawie.
Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl Rowerowy weekend w Warszawie BikeTrendy,pl


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy