Spryskaj mi świat na żółto i na…

Koncerny motoryzacyjne nie tylko zaczęły ostatnio projektować rowery, ale także opracowują technologie poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów. Nowością pochwalił się znany ze swojego podejścia do kwestii bezpieczeństwa koncern Volvo. Zaprezentował farbę Invisible Bright z serii LifePaint, która może zastąpić kamizelki odblaskowe.
LifePaint odblaskowa farba dla rowerzystów

Odblaski dla rowerzystów i pieszych w postaci kamizelek i opasek mogą niedługo zostać zastąpione przez farby LifePaint. Farba jest bardzo prosta w zastosowaniu, bo występuje w postaci sprayu. Najważniejsze w pomyśle Szwedów jest to, że farba jest w dzień niewidoczna i w żaden sposób nie  wpływa na stan odzieży. Jeśli jednak zapadnie zmrok, to odbija światło z samochodowych reflektorów. Każdy może sobie przed wyjazdem na nocną przejażdżkę spryskać kurtkę, sweter czy koszulę, a po powrocie do domu wyprać ją w pralce. Oczywiście jeśli ciuch będzie już brudny i wymaga prania.
Farby LifePaint nie są samodzielnym produktem Volvo. Tak naprawdę opracowali ją dla tego koncernu specjaliści z młodej firmy InformCare Ltd, którzy uruchomili markę Albedo100 zajmującą się właśnie produkcją farb odblaskowych.

LifePaint odblaskowa farba dla rowerzystów Albedo100 posiada farby odblaskowe, które nadają się do nakładania, a może lepiej powiedzieć sprayowania, nie tylko na odzieży (Invisible Bright), ale także na samych rowerach i np. rowerowych kaskach (Light Metallic), a nawet na zwierzętach np. koniach (Horse&Pets). Jazda konna nie jest może zbyt popularna w Polsce, ale już psa wieczorem na spacer wyprowadza ogromna rzesza ludzi.
Zainteresować farbami Albedo100 powinni się nie tylko rowerzyści. Farbę Light Metallic nakładać można na bramy, płoty, kajaki, pojemniki na śmieci.
Ofertę uzupełnia farba Sparlking Grey, która daje jeszcze większy efekt odbicia światła niż Invisible Light, a stosuje się ją na tkaninach: bawełnie, wełnie, polarze, a nawet na butach. Mogą więc po nią sięgnąć także rowerzyści.

Trwałość farby producent szacuje na ok. tydzień, po czym należy czynność sprayowania powtórzyć. No, chyba że wcześniej robiliśmy pranie, a jak już wiemy, nie jest ona wodoodporna. Wbrew tytułowi, potraktowanemu przez nas z przymrużeniem oka, a odnoszącym się do znanych słów piosenki zespołu 2+1 – „Choć pomaluj mi świat na żółto i na niebiesko”, farba na razie odbija światło jedynie na biało. Nie jest jednak wykluczone, że kiedyś pojawią się inne kolory.

Dla koncernu Volvo jest to doskonała akcja promująca bezpieczeństwo na drogach, do którego Szwedzi przywiązują ogromną wagę. Na sam pomysł wpadli opracowując samochodowy systemu Intellisafe, który zostanie wprowadzony na brytyjski rynek latem w modelu XC90. Itellisafe polega m.in. na wykorzystaniu zespół radarów i czujników do wykrywania na drodze innych pojazdów, rowerzystów i pieszych, który podejmuje automatyczne hamowanie pojazdu, jeśli kierowca nie będzie reagował na zbliżanie się do innego uczestnika ruchu.
LifePaint odblaskowa farba dla rowerzystów– Volvo wierzy, że najlepszym sposobem na wyjście z wypadku bez szwanku, jest jego uniknięcie. Nasza firma zrobi wszystko, aby zredukować liczbę kolizji i wypadków drogowych. Niestety, każdego roku w różnego rodzaju incydentach na brytyjskich drogach około 19 000 rowerzystów ponosi obrażenia. – powiedział Nick Connor z brytyjskiego oddziału Volvo.

Na razie akcja promocyjna, Volvo rozda w tym tygodniu (do 3 kwietnia) 2000 puszek farby za darmo, wystartowała w Londynie i Kent (w sześciu wytypowanych sklepach), ale Volvo nie wyklucza, że obejmie ona całą Wielką Brytanię, a może nawet zyska wymiar międzynarodowy.
Farby są oczywiście dostępne także w sprzedaży wysyłkowej. Można je kupić w sklepie internetowym producenta w cenie od 12,99 funtów za puszkę 100 ml (farba Sparlking Grey  i Invisible Light) do 17,99 funtów za puszkę 200 ml (farba Light Metallic i Horse&Pets).

LifePaint odblaskowa farba dla rowerzystówLifePaint odblaskowa farba dla rowerzystów


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy