„The Great Trail”. 23931 km – najdłuższy szlak rowerowy świata

Jeszcze w tym roku ma zakończyć się budowa najdłuższego szlaku rowerowego świata. Trasa przetnie całą Kanadę – biegnie przez 10 kanadyjskich prowincji i 3 terytoria – i będzie miał długość aż 23931 km (14864 mil). Szlak rowerowy „The Great Trail” zaczyna się w Victorii, stolicy Kolumbii Brytyjskiej (na zachodnim wybrzeżu) i kończy w St. John’s (na wschodnim wybrzeżu).
The Great Trail. Najdłuższy szlak rowerowy świata
„The Great Trail” nie będzie w miarę prostą linią łączącą oba krańce Kanady. Pętla pobiegnie również północ przez Jukon i Terytoria Północno-Zachodnie.

Można spróbować przejść ją pieszo lub przejechać konno

Projektanci trasy przewidzieli, że jej współuczestnikami będą również turyści piesi i konni. Gdy trasa będzie ośnieżona pojawić się na niej mogą narciarze i fani skuterów śnieżnych. Tym samym dopuszcza się na szlaku ruch pojazdów silnikowych (ok. 28 proc. jego długości), ale nie będą miały prawa pojawić się na nim samochody.

26 proc. trasy poprowadzono wzdłuż brzegów rzek i jezior, co sprawi, że na niektórych odcinkach pojawią się również kajakarze.

The Great Trail. Najdłuższy szlak rowerowy świata

Fot. Dennis Jarvis

Trasa dostępna dla każdego

Zamysłem twórców „The Great Trail” było, by łatwo mogło do niej dotrzeć większość Kanadyjczyków. Szlak poprowadzono więc zarówno przez miasta, wsie oraz rezerwaty dzikiej przyrody. Dzięki temu 80 proc. mieszkańców krainy pachnącej żywicą może do najbliższego punktu na trasie dotrzeć w zaledwie pół godziny.

Organizacja non-profit  Trans Canada Trail, która zarządzająca trasą, zapowiedziała, że choć szlak ruszy w tym roku, to będzie go w dalszym ciągu rozwijać.

Z budżetu Kanady wydano jedynie 35 mln dolarów

Ciekawostką jest, że rząd Kanady na budowę trasy wydał zaledwie 35 mln dolarów. Z budżetu pokryto bowiem jedynie 30 proc. kosztów budowy. Pozostałą kwotę uzbierały organizacje społeczne dzięki zbiórkom publicznym. „The Great Trail” podzielono na ponad 500 odcinków i utrzymywanie ich powierzono władzom lokalnym lub stowarzyszeniom mieszkańców.
The Great Trail. Najdłuższy szlak rowerowy świata


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy