U-lock bez kluczyka, czyli Skylock

Nawet najskuteczniejsze zabezpieczenia rowerów przed kradzieżą, jak u-lock czy gruby łańcuch z hartowanej stali, mają swój słaby punkt, jest nim zamek. Firma Velo Labs postanowiła popracować na udoskonaleniem tego newralgicznego detalu wykorzystując najnowsze technologie. Ich poszukiwania zakończyły się skonstruowaniem zabezpieczenia typu u-lock, ale bez zamka na klucz czy szyfr, który zastąpił rygiel zwalniany za pomocą sygnału Bluetooth. Skylock - u-lock ze zdalnym zamkiem
Wyeliminowanie zamka z kluczykiem, a przez to podniesienie skuteczności zabezpieczenia antykradzieżowego, to najważniejsza, ale nie jedna funkcja urządzenia. Jest jeszcze parę innych, które powinny firmie zyskać znaczącą przewagę na konkurencyjnym rynku. Skylock pozwala bowiem także automatycznie zwolnić blokadę, gdy właściciel zbliża się do roweru. To jednak jeszcze mało istotna drobnostka, ale już umożliwienie za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie na dostęp do roweru znajomym może być niezwykle cenne zwłaszcza dla tych, którzy korzystają z roweru, jako codziennego środka transportu po mieście. Jeśli byliśmy na imprezie u przyjaciół, a po niej nasz stan nie pozwala na jazdę rowerem, i do domu udajemy się np. taksówką, to na następny dzień nie musimy wcale jechać w odległy zakątek miasta po rower. Wystarczy, że poprosimy znajomego o pomoc i odwiezienie roweru np. do pracy. Za pomocą aplikacji na telefon upoważniamy go po prostu do odblokowania Skylocka.
Skylock - u-lock ze zdalnym zamkiemTwórcom urządzenia marzy się, by utworzyć w przyszłości sieć posiadaczy Skylocka, którzy zgodzą się na udostępnianie swoich rowerów, choćby jedynie w gronie znajomych.
Żeby produkt był jeszcze bardziej odlotowy – twórcy są byłymi pracownikami Boeinga – Skylock otrzymał niezależne zasilanie z ogniw słonecznych. A co, jeśli długo była pochmurna pogoda i lało? Na wszelki wypadek znalazł się w Skylocku zamek szyfrowy, który też pozwala go odblokować. To jednak mało prawdopodobna sytuacja, gdyż po godzinie ładowania za pomocą ogniw słonecznych, energii wystarcza aż na tydzień ciągłego działania.
Na koniec zostawiliśmy najciekawszą funkcję, powiadamiania w razie wypadków, prób włamania itp. zdarzeń. System oparty na akcelerometrze powiadomi wybrany wcześniej numer telefonu o zdarzeniu.

Gdyby wszyscy posiadacze tradycyjnych u-locków chcieli rzucić się już do sklepów, powstrzymam ich ceną. Skylock ma kosztować 259 dolarów, a teraz dostępny jest w przedsprzedaży w promocyjnej cenie „jedynie” 159 dolarów.
Pierwsze Skylocki trafią do zamawiających na początku 2015 roku.Skylock - u-lock ze zdalnym zamkiem
Skylock - u-lock ze zdalnym zamkiem


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy