Z jaką prędkością jechać, by wdychać najmniej spalin? Naukowcy obliczyli

Jakość powietrza wciąż się pogarsza, nie tylko w Polsce. Chcąc zredukować wdychanie zanieczyszczeń podczas spacerów i rowerowych przejażdżek, a jednocześnie uzyskać korzyści zdrowotne wynikające z przebywania na powietrzu, warto zastosować się do najnowszych wyników badań przeprowadzonych na University of British Columbia. Przebadano tam 10 tys. osób i ustalono optymalną prędkość poruszania się pieszych i rowerzystów – odpowiednio 2-6 km/h i 12-20 km/h. Drobne różnice dotyczą płci i wieku.
Rowerzysta miejski, rowerzystka miejska - i smog


Im szybciej jedziesz, tym mocniej oddychasz. Im mocniej oddychasz, tym więcej zanieczyszczeń wchłaniasz, ale za to jesteś na nie narażony przez krótszy czas – stwierdził dr Alexander Bigazzi z UBC, który postanowił ustalić optymalną prędkości, przy której piesi i rowerzyści wdychają najmniej zanieczyszczeń.

Naukowiec stworzył model komputerowy, za pomocą którego przebadał 10 tys. osób. Wyniki uwzględniły nie tylko rodzaj aktywności, ale także wiek oraz płeć badanych.

Starsi mogą nieco przyspieszyć

Rowerzystka miejska i smogOkazało się, że kobiety w wieku poniżej 20 lat powinny spacerować z prędkością 3 km/h, a na rowerze poruszać się z prędkością 12,5 km/h. Młodzi mężczyźni powinni spacerować z kobietami z taką samą prędkością, ale jadąc na rowerze mogliby już nieco przyspieszyć – najlepiej do 13,3 km/h.

Osoby z grupy wiekowej 20-60 lat powinny na rowerze jeździć z prędkością ok. 13-15 km/h, idealna dla nich wspólna prędkość spacerów to 4 km/h.

Wszystkie powyższe wyliczenia dotyczą poruszania się po w miarę płaskim terenie w mieście, dla innych rodzajów dróg wyliczenia są prowadzone.

Badania opublikowano w International Journal of Sustainable Transport.


Dodaj komentarz

- liczba komentarzy